close
دانلود فیلم
نگاهی به Storage Server 2003

یکی از مهم ترین مسائل مربوط به سایت های کامپیوتری بزرگ، از سیستم های Enterprise متعلق به موسسات تجاری یا اداری گرفته تا سایت های موجود در سرویس دهنده های اینترنتی، عملیات ذخیره سازی اطلاعات و سیاست های جانبی مربوط به آن است. به طورکلی، تمام سیستم های اطلاعاتی، اعم از بانک های اطلاعاتی، اطلاعات موجود در سایت های اینترنتی، و سرویس دهنده های وب و ایمیل، از ساز و کارهای خاصی جهت ذخیره سازی، ایجاد نسخه های پشتیبانی و تهیه کپی از اطلاعات سیستم استفاده می کنند. این مسئله برای تمام سرویس دهنده های شبکه ای در تمام پلتفرم های سخت افزاری و نرم افزاری صادق است . اما برخی از سرویس های خاص شبکه، وظیفه ایجاد ارتباط، افزایش کارایی، و انجام فعالیت های ذخیره سازی سایر برنامه ها و سرویس ها را در شبکه، انجام می دهند. این سرورهای نرم افزاری با ایجاد اجتماع بین ادوات ذخیره سازی و سرورهای ارائه دهنده سرویس های متعدد شبکه می توانند کلیه فعالیت های مربوط به این حوزه را کنترل و در خود متمرکز کنند. در این شماره قصد داریم سرور کنترل ذخیره سازی مایکروسافت را مورد بررسی قرار دهیم .ذخیره سازی اطلاعات با Storage Server 2003
Microsoft Storage Server یا MSS یکی از نرم افزارهای قدرتمند مایکروسافت است که سرویس پشتیبانی از فایل ها و چاپگرها را در سطح شبکه ارائه می دهد. این برنامه بدون آن که هیچ مزاحمتی را برای عمل سرویس دهی فایل (File Servering ) ویندوز 2003 به وجود آورد، در تلفیق چند سرویس دهنده فایل با یکدیگر و ایجاد هماهنگی بین آن ها در ساختن یک سیستم یکپارچه پشتیبانی از اطلاعات شبکه، نقش اساسی را ایفا می کند. در این میان نقش شرکت های مهمی چون Fujistu ، DELL ،HP و بسیاری دیگر که با ارایه ادوات ذخیره سازی اطلاعات و سازگار نمودن محصولات خود با MSS ، این راه حل را قوی تر نموده اند، را نباید از یاد برد. MSS در دو ویرایش مختلف عرضه می شود.
ویرایش Enterprise که به عنوان یک سرور ذخیره سازی اطلاعات در مراکز بزرگ اطلاعاتی به کار می رود و نسخه استاندارد آن که به عنوان سرور فایل و چاپگر در ادارت و شرکت های کوچک یا متوسط مورد استفاده قرار می گیرد. نقطه قوت و در واقع یکی از منطقی ترین دلایل استفاده از MSS این است که این سرور نرم افزاری قادر است انواع ادوات ذخیره سازی اطلاعات را از قدیمی ترین تا جدیدترین تا جدیدترین و از کوچک ترین تا بزرگ ترین آن ها را با یکدیگر به خوبی تلفیق کند. تا جدیدترین و از کوچک ترین تا بزرگ ترین آن ها را با یکدیگر به خوبی تلفیق کند. به عنوان مثال در نظر بگیرید که یک شرکت مخابراتی که از سیستم های یونیکس یا Mainframe استفاده می کرده و فایل های خود را سال ها بر روی نوارهای مغناطیسی ذخیره می کرده است، اکنون قصد دارد از ابزار ذخیره سازی پیشرفته ای مثل Hp Prolitant DL 380 استفاده کند، ضمن این که تمایل به پرداخت هزینه تعویض کلیه ادوات قدیمی خود را هم ندارد. در این وضعیت MSS می تواند به عنوان یک رابط و هماهنگ کننده، امکان دسترسی همزمان به هر دو ابزار ذخیره سازی مذکور را فراهم آورد. دومین عامل موفقیت MSS قیمت مناسب آن است. اصولا سازندگان ادوات ذخیره سازی مثل HP در زمان ساخت و ارایه دستگاه های خود به بازار هم به قیمت و کارایی دستگاه خود و هم به قیمت و کارایی نرم افزار سرویس دهنده آن توجه خاصی می کنند. در این راستا قیمت و کارایی نرم افزار سرویس دهنده آن توجه خاصی می کنند. در این راستا قیمت مناسب، کارایی خوب و سازگاری مناسب MSS با محصولات و سخت افزارهای ساخت این شرکت ها باعث شده است تا این سرور نرم افزاری بتواند به تنهایی 41 درصد بازار این گونه سرویس دهنده های شبکه را از آن خود نماید، بازاری که سال ها در اختیار شرکت های بزرگی چون MEC و یا Network Appliance بوده است. MSS با پشتیبانی از انواع ادوات ذخیره سازی تا حجم 40 ترابایت، سرویس های متعددی را جهت مدیریت این ادوات در اختیار مسئوولین پشتیبانی سیستم قرار می دهد . به عنوان مثال سرویس VSS نه تنها امکان تهیه یک کپی آن لاین را از یک یا چند ابزار ذخیره سازی اطلاعات بر روی یک یا چند ابزار دیگر فراهم می آورد، بلکه با این کار، در واقع یک سیستم فایلی پیشرفته توزیع شده را بین چند سرور موجود در شبکه که هر کدام ادوات ذخیره سازی مخصوص به خود را دارند ایجاد می کند و عملیات تقسیم و توازن سرویس دسترسی به فایل را با حداکثر 8 سرور موجود در شبکه به خوبی انجام می دهد .
البته منتقدان مایکروسافت، وجود چنین امکانات و سرویس هایی را لازمه یک سیستم عامل سرور دانسته و در حقیقت از عدم وجود آن در ویندوز2003 به عنوان یکی از نقاط ضعف این سیستم عامل یاد می کنند. اما نباید این نکته را هم فراموش کرد که هر سیستم عاملی محدودیت ها و معذوریت های خود را دارد . سیستم عاملی مثل ویندوز 2003 که دارای قابلیت های متعددی برای کاربردهای مختلف در رده های کوچک تا متوسط است، تا حدودی می تواند از سیستم فایلی توزیع شده و عملیات کلاسترینگ فایل به تنهایی پشتیبانی کند، اما نه تنها از لحاظ مالی بلکه از نظر منطقی هم شبکه است، بیش از این انتظار نمی رود . قابلیت ها و قدرت انطباق MSS با انواع فایل سیستم های مربوط به سکوهای دیگر مثل AppleTalk. SMB.Nfs. و Netware ، سرعت مناسب انتقال یا کپی کردن و توزیع اطلاعات بر روی سرورهای شبکه باعث شده تا شرکت های دیگری هم کاربران خود را تشویق به استفاده از آن نمایند. به عنوان مثال کمپانی DELL نیز برای استفاده از ادوات ذخیره سازی سری N خود مثل Power Vault 775N راه حل مایکروسافت را به کاربران خود توصیه کرده است. حتی برخی شرکت های دیگر هم از طریق ارایه نرم افزار به این زنجیره همکاری پیوستند. به عنوان مثال شرکت وریتاس محصول خود به نام Veritas Storage Replicator را طوری طراحی کرده است که از طریق آن می توان توسط وب سایت این شرکت با MSS موجود در یک سایت دیگر تماس برقرار کرده و بدون نیاز به نصب سخت افزار خاصی و صرفا از طریق اینترنت و با استفاده از ادوات ذخیره سازی موجود در سایت وریتاس، اطلاعات را به صورت آنلاین در چند نقطه نگهداری کرد. با این روش، شرکت های کوچک یا متوسط می توانند بدون نیاز به خریداری ابزارهای ذخیره سازی و صرفا توسط این دو برنامه، اطلاعات خود را در جاهای مختلف ذخیره کنند . سناریوهای قابل اجرا
قابلیت های مختلف MSS باعث شده این سرور نرم افزاری بتواند در مقاطع مختلف و کاربردهای گوناگون ذخیره سازی اطلاعات مشارکت نموده و به همراه پلتفرم میزبان خود، یعنی ویندوز 2003 و ادوات ذخیره سازی قابل پشتیبانی توسط آن، حداکثر سرویس های خود را در این گونه موارد به کاربران عرضه می کند. از آن جا که MSS پس از نصب، به خودی خود دارای تنظیمات پیش فرض برای تسریع در مرحله بهره برداری از آن است، مدیر سیستم طی چند دقیقه می تواند با تکیه به این تنظیمات پیش فرض، از بسیاری از امکانات آن بدون نیاز به پیکربندی تخصصی استفاده کند. این تنظیمات پیش فرض که به طور کامل با اکتیو دایرکتوری ویندوز 2003 ، محیط شبکه ای مایکروسافت ، و بسیاری از دیگر نرم افزارهای ارایه دهنده سرویس های مختلف منطبق است، می تواند به راحتی با بسیاری از انواع ادوات ذخیره سازی از چند گیگابایت تا چندین ترابایت کار کند .

Fileserving
ارایه انواع روش های دسترسی و حفاظت از اطلاعات ذخیره شده، پشتیبانی از پروتکل های مختلف ارتباطی جهت برقراری ارتباط با انواع اطلاعاتی که تحت استانداردهای مختلف ذخیره سازی بر روی ادوات گوناگون در پلتفرم های مختلف ذخیره شده اند. قابلیت فایل سرور ویندوز 2003 را در حد بسیار مطلوبی بالا برده است .

ServerConsolidation
MSS علاوه بر این که به عنوان یک فایل سرور قدرتمند به حساب می آید، قادر است چند فایل سرور دیگر را اعم از این که این فایل سرورها صرفا سرورهایی با سیستم عامل ویندوز سرور باشند یا یک MSS دیگر باشند و یا اصلا فایل سروری متعلق به کمپانی دیگر یا پلتفرم متفاوتی باشند را گرد خود جمع کرده و ضمن برقراری ارتباط با آن ها، امکان مدیریت متمرکز، قابل اطمینان، و کم هزینه ای را برای مجموعه ای که شامل چند فایل سرور مختلف است، فراهم آورد .

BackupReplication
بسیاری از برنامه هایی که سرویس های عمده شبکه ای مثل بانک اطلاعاتی، ایمیل، وب و ... را ارایه می دهند در داخل بدنه خود دارای ابزارهایی جهت ایجاد نسخه های پشتیبان از اطلاعات یا کدهای موجود هستند. حتی خود ویندوز 2003 هم به تنهایی می تواند از فایل ها، فولدرها، و درایوهایی که مدیر سیستم مشخص می کند به صورت دستی یا خودکار و در مقاطع زمانی خاص پشتیبانی گیری کند. اما کاری که MSS می تواند در این زمینه انجام دهد، بسیار بیش از این موارد است. امکان ارتباط با این برنامه های سرویس دهنده شناسایی فایل های اطلاعاتی آن ها، و گرفتن نسخه پشتیبان بر روی ادوات مختلف ذخیره سازی می تواند به صورت بسیار سریع و نامحسوس و حتی بدون آن که نیازی به متوقف کردن موقت سرویس مذکور برای ایجاد نسخه پشتیبان باشد، این کار را انجام دهد. این شیوه به خصوص برای ایجاد نسخه های پشتیبان از اطلاعات سرویس دهنده های مایکروسافتی، مثل SQL Server یا Exchange به دلیل انسجام همه این برنامه ها در حول و حوش ویندوز 2003 و اکتیودایرکتوری، از کارآیی و قابلیت اطمینان زیادی برخوردار است .

Integration With SAN
هر سه سناریوی ذکر شده در موارد فوق، می تواند علاوه بر اجرا بر روی ادوات ذخیره سازی که بر اساس یک شبکه معمولی کار می کنند، یعنی NAS (Network Attached Storage ) ، بر روی محیط های ذخیره سازی مبتنی بر دیتا یعنی هم اجرا شود. قابل ذکر است که خود SAN نوعی شبکه است که سرورها و ادوات ذخیره سازی را بر اساس استانداردهای مشخصی به هم وصل می کند. بدین وسیله در بسیاری موارد استفاده از SAN به دلیل اختصاص یک شبکه مخصوص برای انجام امور مربوطه به انتقال اطلاعات، از کارآیی بیشتری نسبت به NAS برخوردار است. نقش MSS در اینجا شناسایی دقیق سرورها و ادوات ذخیره سازی موجود در یک شبکه SAN ، و کمک به ایجاد محیط متمرکز و منسجم بین آنها است . در اینجا MSS دقیقا همان سناریوهایی را که در یک شبکه دارای ذخیره سازی NAS انجام می داد، برای محیط شبکه ای SAN هم انجام می دهد و می تواند سرویس فایل، یکپارچگی بین پلتفرم ها، و اعمال مربوط به پشتیبان گیری را ، در این شبکه نیز به نحو مطلوب انجام دهد .


لینک کوتاه پست
 • نکات مهم
  1- لطفا نظر خود را با زبان فارسی بیان کنید
  2- رایتم نظرات اسپم و تبلیغی شما را تایید نمی کند
  3- لطفا نظرات شما بدون ابهام و واضح باشد
 • نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی
به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید