close
دانلود فیلم
آموزش دلفی - بخش اول

تاریخچه زبان دلفی
دلفی در واقع یک کامپایلر پاسکال است. دلفی 6 نسل جدید کامپایلر های پاسکال است که شرکت Borlandاز زمان ایجاد اولین نسخه پاسکال توسط Andres Hejlsbergدر 15 سال پیش به بازار عرضه کرد.

برنامه نویسی به زبان پاسکال در سالیان سال از استواری و ثبات، زیبایی و ظرافت و البته سرعت بالای کامپایل سود برده است. دلفی هم از این قاعده مستثنی نیست. کامپایلر دلفی ترکیبی از بیش از یک دهه تجربه طراحی کامپایلر پاسکال و معماری بهبود یافته کامپایلر های 32 بیتی است. اگرچه قابلیت های کامپایلرها با گذشت زمان پیشرفت قابل توجهی داشته است ولی سرعت آن چندان کاهش نیافته و همچنان از سرعت بالایی برخوردار است. به علاوه استحکام و قدرت کامپایلر دلفی معیاری برای سنجش دیگر کامپایلر هاست.
در اینجا به بررسی تفصیلی روند حرکتی دلفی در هر یک از نسخه های آن می پردازیم و مشخصات مهم آن را بررسی می کنیم.

تاریخچه زبان دلفی
دلفی در واقع یک کامپایلر پاسکال است. دلفی 6 نسل جدید کامپایلر های پاسکال است که شرکت Borlandاز زمان ایجاد اولین نسخه پاسکال توسط Andres Hejlsbergدر 15 سال پیش به بازار عرضه کرد.
برنامه نویسی به زبان پاسکال در سالیان سال از استواری و ثبات، زیبایی و ظرافت و البته سرعت بالای کامپایل سود برده است. دلفی هم از این قاعده مستثنی نیست. کامپایلر دلفی ترکیبی از بیش از یک دهه تجربه طراحی کامپایلر پاسکال و معماری بهبود یافته کامپایلر های 32 بیتی است. اگرچه قابلیت های کامپایلرها با گذشت زمان پیشرفت قابل توجهی داشته است ولی سرعت آن چندان کاهش نیافته و همچنان از سرعت بالایی برخوردار است. به علاوه استحکام و قدرت کامپایلر دلفی معیاری برای سنجش دیگر کامپایلر هاست.
در اینجا به بررسی تفصیلی روند حرکتی دلفی در هر یک از نسخه های آن می پردازیم و مشخصات مهم آن را بررسی می کنیم.سال 1995 - Delphi1
در زمان استفاده از سیستم عامل DOSبرنامه نویسان مجبور بودند از بین زبان پر قدرت ولی کم سرعت Basicو زبان کارآمد ولی پیچیده و نامفهوم Assemblyیکی را انتخاب کنند. پاسکال با ارائه یک زبان ساخت یافته و یک کامپایلر سریع و کم نقص این شکاف را پرکرد. برنامه نویسان Windows 3.1هم با تصمیم گیری مشابهی رو برو شدند. یکی زبان قدرتمند و سنگین ++Cو یکی زبان ساده و محدود کننده Visual Basic.
ارائه Delphi1در این مورد هم راه حل خوبی برای برنامه نویسان بود. دلفی مجموعه متفاوتی برای برنامه نویسی بود . طراحی و توسعه برنامه های کاربردی، ایجاد DLLها، پایگاههای داده و ... که یک محیط ویژوال وسیع را تشکیل می داد. Delphi1اولین ابزار برنامه نویسی ویندوز بود که محیط طراحی ویژوال، کامپایلر بهینه کد برنامه و دسترسی قوی به پایگاههای داده را در یک جا جمع کرد که آن را به یکی از بهترین ابزارهای روش نوین توسعه سریع نرم افزار (Rapid Application Development) تبدیل کرد. این مجموعه قدرتمند باعث شد که در همان زمان بسیاری از برنامه نویسان زبانهای دیگر به Delphiروی بیاورند و این موفقیت بزرگی برای Borlandبه حساب می آمد. همچنین بسیاری از برنامه نویسان پاسکال دلفی را ابزاری یافتند که توسط آن هم از توانایی و تجربه خود در برنامه نویسی پاسکال استفاده می کردند و هم توانایی کار در ویندوز را به دست آوردند. همچنین زبانی که در آن زمان با نام پاسکال شیئی (ObjectPascal) در دانشگاهها ایجاد شده بود یک زبان بسیار خشک و محدود کننده بود که اصلاٌ حالت کاربردی پیدا نکرد.
ویژگیهای دلفی مثل طراحی ظاهری حساب شده و کاربر پسند آن باعث شد که زبان پاسکال شیئی عملاٌ از رده خارج شود. تیم طراحی VBدر Microsoftقبل از حضور دلفی هیچ رقیب مهمی برای خود نمی دید. VisualBasicدر آن زمان زبانی نا کارآ ، کم سرعت و کند ذهن بود. Visual Basic 3در عمل اصلا توانایی رقابت با Delphi 1را نداشت. در این سال شرکت Borlandگرفتار یک سری مشکلات قضائی با شرکت Lotusبود که در نهایت هم متخلف شناخته شد. همچنین درگیری مشابهی هم با Microsoftبر سر تلاش در تغییر دادن فضای نرم افزار های Microsoftپیدا کرد. همچنین Borlandمشغول طراحی و فروش طرح Quatroبه شرکت Novellو طراحی پایگاه های داده dBaseو Paradoxبود که با استقبال قابل توجهی مواجه نشد.
در این زمان که Borlandمشغول فعالیتهای قضایی و تجاری بود Microsftتوانست گوی سبقت را از Borlandبرباید و قسمت اعظم بازار ابزار های برنامه نویسی تحت Windowsرا در اختیار بگیرد و سعی می کرد تا این طرز فکر را اشاعه دهد که چون Windowsرا طراحی کرده صلاحیت و توانایی تهیه بهترین ابزار های برنامه نویسی تحت آن را نیز در دست دارد. در این شرایط Borlandبا عرضه Delphiو نسخه جدید ++Borland Cسعی کرد خدشه ای در فرمانروایی Microsoftوارد کند و سهمی در بازار بزرگ این محصولات داشته باشد.

سال 1996 - Delphi2
یک سال بعد Delphi2تمام مزایای نسخه قبلی را تحت سیستم های جدید 32 بیتی (Windows 95,Windows NT) ارائه داد. همچنین Delphi2با ارائه خصوصیات اضافه و کارکرد های قویتری نسبت به Delphi1توانایی های خود را افزایش داد. (ازجمله ارائه کامپایلر 32 بیتی که سرعت بالایی به نرم افزار ها می بخشید، کتابخانه بزرگ و کاملی از اشیای مختلف، شیوه جدید و تکامل یافته ای برای اتصال به پایگاه های داده مختلف، ادیتور پیشرفته، پشتیبانی از OLE، توانایی وراثت در فرمهای ویژوال و سازگاری با پروژه های 16 بیتی Delphi1 ). Delphi2به معیاری برای سنجش و مقایسه همه ابزارهای توسعه نرم افزار در آن زمان تبدیل شد.
در آن زمان با ارائه سیستم 32 بیتی Windows95جهش بزرگی در سیستم عامل Windowsرخ داد و Borlandبسیار مشتاق بود که Delphiرا به بهترین ابزار برنامه نویسی سیستم جدید تبدیل کند. نکته این که در آن زمان به منظور تاثیر در افکار عمومی و تاکید بر قدرت Delphiدر سیستم عامل 32 بیتی قرار بود که نرم افزار با نام جدید Delphi32به بازار عرضه شود ولی در آخرین مراحل به خاطر اینکه نشان دهند این زبان زبانی رشد یافته و تکامل یافته نسخه قبلی یعنی Delphi1است نام Delphi2را برای آن انتخاب کردند.
Microsoftتلاش کرد که با Visual Basic 4با Delphiمقابله کند ولی از ابتدا کیفیت پایین آن و ضعف آن در انتقال برنامه های 16 بیتی به سیستم 32 بیتی و بروز اشکالات ساختاری در طراحی آن موجب شکست زودهنگام Visual Basic 4شد. در این زمان هنوز تعداد زیادی از برنامه نویسان به Visual Basicوفادار بودند. Borlandهنچنین روشها و ابزارهای قدرتمندی همچون PowerBuilderبرای طراحی نرم افزار های Client/Serverارائه داد ولی Delphiهنوز آن قدر قدرتمند نشده بود که بتواند نرم افزارهایی که جایی در بین توسعه گران پیدا کرده اند را براندازد.

سال 1997 - Delphi3
از زمان تهیه و توسعه Delphi1تیم توسعه Delphiدر فکر گسترش و ایجاد یک زبان قدرتمند جهانی بود. برای Delphi2این تیم تمام نیروی خود را صرف اعمال مربوط به انتقال تواناییها و کارکرد ها به سیستم 32 بیتی و همچنین اضافه کردن خصوصیات Client/Serverو پایگاه داده کرد. در زمان تهیه Delphi3تیم توسعه فرصت لازم برای گسترش مجموعه ابزار موجود را یافت و در این راستا کیفیت و کمیت ابزارهای Delphiبهبود یافت. به علاوه راه حل هایی برای مشکلات عمده و قدیمی برنامه نویسان تحت ویندوز ارائه شد. به ویژه استفاده از برخی فناوری های پیچیده و نا مفهوم (مثل COMو ActiveXوتوسعه نرم افزار های تحت Webوکنترل پایگاههای داده چند کاربره). روش نمایش کد برنامه همچنین توانایی کامل کردن خودکار کد (Code Completion) عملیات کد نویسی را راحت تر کرد. ضمن این که همچنان در بیشتر موارد اساس و متدولوژی برنامه نویسی مانند Delphi1بود و بر پایبندی به قوانین اصولی Pascalتاکید می شد.
در این زمان رقابت شرکت های تولید کننده ابزار های برنامه نویسی بسیار تنگاتنگ شده بود. Microsoftبا ارائه Visual Basic 5به پیشرفت های خوبی دست یافت ازجمله پشتیبانی قوی از COMو ActiveXو ایجاد برخی خصوصیات و تغییرات کلیدی و اساسی در کامپایلر VB. ضمن این در همین سال Borlandبا پشتوانه قوی Delphiو با استفاده از ساختار موفق آن ابزارهای دیگری همچون Forteو BC++ Builderبه بازار عرضه کرد.
تیم Delphiدر زمان طراحی Delphi3چند تن از اعضای کلیدی خود را از دست داد. Andres Hejlsbergمعمار اصلی Delphiدر اقدام غیر منتظره ای Borlandرا ترک کرد و تصمیم گرفت به رقیب دیرینه یعنی Microsoftبپیوندد. اما حرکت تیم Delphiمتوقف نشد و معاون Hejlsbergکه سالها تجربه همکاری با او را داشت توانست رهبری این تیم را به خوبی در دست بگیرد. همچنین مسئول فنی تیم (Paul Gross) هم در اقدام مشابهی به گروه Microsoftملحق شد. این تغییرات بیشتر به خاطر اختلافات شخصی بین افراد تیم بود و نه به خاطر مسائل حرفه ای.

سال 1998 - Delphi4
Delphi4بیشتر بر روی راحتتر کردن کار با دلفی متمرکز شد. مرورگر روال ها (Module Explorer) بهبود یافت و مرور و ویرایش Unitها را راحت تر کرد. کنترل کد و کامل کردن خودکار کلاسها این فرصت را به کاربر داد که فکر و زمان خود را روی ساختار اصلی برنامه بگذارد و در وقت صرفه جویی کند. طراحی رابط کاربر هم کاملاٌ عوض شد و بهبود یافت و اشکال زدا (Debugger) نیز پیشرفت قابل توجهی داشت. Delphi4قابلیتهای برنامه نویسان را در استفاده از تکنولوژیهای چند منظوره خارجی مثل MIDAS ، DCOM ، MISو Corbaافزایش داد.
در این سال Delphiجایگاه خود را در رقابت با دیگران مستحکم کرده بود و کم کم به سمت دست یابی به سودآوری مالی مورد نظر خود پیش می رفت. در واقع در این زمان بود که حاصل کار سنگین چند ساله تیم نمایان می شد. بعد از سالها آزمایش Delphiشهرت و محبوبیت خاصی پیدا کرد و دیگر برنامه نویسان Delphiتوانایی جدا شدن از آن را نداشتند. در این زمان Borlandبه کار سوٌال برانگیزی دست زد و به منظور تبلیغ بیشتر و برتری در جنگ روانی با دیگر شرکتها نام Inpriseرا برای فعالیتهای تجاری خود برگزید.
ابزار های مربوط به فن آوری Corbaرا گسترش داد تا راه جدیدی برای سودآوری ایجاد کند. برای موفقیت در این زمینه Corbaنیاز به رابط کاربر قدرتمندی داشت که در کنار توانایی های آن کار کردن با آن نیز راحت باشد. دقیقاٌ همان کاری که در سالهای قبل در مورد COMو برنامه نویسی تحت Webانجام شده بود و به موفقیت دست یافته بود. با این وجود بنا به دلایل مختلفی این گسترش و توسعه Corbaهیچ وقت تکامل و موفقیتی که مورد نظر بود را به دست نیاورد و بر خلاف تبلیغات و سرمایه گذاری های انجام شده فن آوری Corbaتنها توانست نقش کوچکی در روند رو به جلوی Delphiایفا کند.

سال 1999 - Delphi5
Delphi5در برخی زمینه ها پیشرفت های قبلی را ادامه داده است. اولاٌ مسیری را که Delphi4با اضافه کردن ویژگیهای زیادی شروع کرده بود ادامه داد. Delphi4باعث شد کارهایی که قبلاٌ به صرف وقت زیادی احتیاج داشت بسیار سریعتر انجام شود. Delphiبه شکل امیدوار کننده ای به برنامه نویس این امکان را می دهد که بیشتر به برنامه ای که میخواهد بنویسد توجه کند و نه به قواعد برنامه نویسی و نوشتن کد های تکراری و خسته کننده. این ویژگیهای سودمند شامل رابط کاربر بهبودیافته و سیستم اشکال زدایی(Debugger) توانمند ، امکانات برنامه نویسی تیمی و ابزار های ترجمه می شود.
ثانیا Delphi5خصوصیات جدیدی را در بر می گیرد که توسعه برنامه های تحت وب را واقعاٌ راحت کرده است. این ویژگیها شامل طراح اشیای مربوط به ASPبرای ساختن صفحات (Active Server Page)، اشیایی موسوم به Internet Expressبرای پشتیبانی از XMLو خصوصیات جدید MIDASکه آن را به یک ابزار همه کاره در پایگاه های داده تحت Webتبدیل کرد. در نهایت با صرف وقت ، هزینه و صبر زیاد توانست Delphi5قدرتمند را عرضه کند. این فعالیت مدتها به طول انجامید و قبل از عرضه عمومی، Delphi5بارها در بازبینی ها و آزمایشهای داخلی قسمتهای مختلف آن تغییر کرد و بهبود یافت.
Delphi5در نیمه دوم سال 1999 به بازار عرضه شد و به نفوذ و تسلط بر بازار ادامه داد. در این زمان Visual Basicکه کم کم به عضوی تحقیر آمیز برای Microsoftتبدیل می شد هم با پیشرفتهایی توانست در رقابت دوام بیاورد و از صحنه خارج نشود. در اقدام درست و به جایی نام Inpriseدوباره به Borlandبازگشت. این اقدام از سوی طرفداران و مشتریان قدیمی Borlandبا استقبال خوبی مواجه شد.

سال 2001 – Delphi6
در هنگام تهیه Delphi6ساختار Delphiدر زمینه های مختلف شکل گرفته بود و به یک تکامل نسبی رسیده بود. این مسئله باعث شد که تیم طراحی بتواند وقت خود را بر روی طرحی که مدتها تنها در حد یک نظریه بود بگذارد و آن را بسیار زودتر از آن که انتظار می رفت عملی کند: گام نهادن به محیط های فراتر از Windows. بیشتر نیروی توسعه گران Delphiدر این مدت صرف رهانیدن Delphiاز بند Windowsشد که این خود در درجه اول مبارزه ای آشکار با سلطه Microsoftبود و ثانیاٌ راه برنامه نویسان را به سوی فضا های دیگر برنامه نویسی باز کرد. در ابتدا این عمل ریسک بزرگی بود و بیم آن می رفت که جایگاه Delphiدر Windowsهم به خطر بیفتد ولی در نهایت به نقطه رشد و قوتی بدل شد که Delphiرا به یکی از بهترین ابزار برنامه نویسی Multi Platformتبدیل کرد.تکنولوژی CLXروالهای مختلف Delphiرا با Kylix(عضو جدید خانواده Borlandکه در فضای Linuxکار می کند) به اشتراک گذاشت و استفاده از سیستم بایت Javaباعث شد که Delphiحتی از قید سخت افزار هم رها شود.
به نظر می رسد که این فعالیتها باعث ثبات Delphiدر دنیای برنامه نویسان شود و نگرانی های Borlandو برنامه نویسان که همیشه می ترسیدند که مبادا با ضعیف شدن Windowsجایگاه خود را از دست بدهند حال به افتخار و آرامش برای آنان و نگرانی برای طرفداران Microsoftتبدیل شده است.

 

مدیریت حافظه در دلفی

تخصیص خودکار حافظه
وقتی شما از نوع های پایه (Integer ،real ،wordو…) برای ایجاد متغییرهای خود استفاده می کنید، هیچ نگرانی درباره تخصیص حافظه آن وجود ندارد چون دلفی خودش آنرا تخصیص حافظه می کند و سپس آزاد میکند.

type
   TDay = (Sunday, Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday)
var
   Name : String; {256 Bytes}
   X, Y : Integer; {4 + 4 = 8 Bytes}
   List : array [0..10] of Double; {8 * 11 = 88 Bytes}
   Today : TDay; {1 Byte}

دراین نمونه پس از پایان برنامه، تمام حافظه تخصیص داده شده فراخوانی و آزاد می شود.

تخصیص حافظه دینامیکی
در این حالت برنامه نویس احتیاج دارد تا انباره حافظه را شخصا" تخصیص و آزاد کند.

نوع Pointer
اشاره گرها در دلفی می توانند شکل های مختلفی را در برگیرد. نخست، نوع اشاره گری که یک آدرس حافظه را برای نوع ویژه ای از داده، همانند صحیح، رشته و غیره نگه میدارد (Typed

Pointer ()
var
   Number : ^Integer;
   Name : ^String;

دوم، اشاره گرهای بدون نوع. اشاره گرهای بدون نوع (Untyped Pointers) خیلی به نوع معمولی خود شبیه هستند. اما محدودیت هایی مثل اینکه باید به نوع خاصی اشاره (Point) کند را ندارد.

var
   Something : Pointer;

حال اشاره گر بدون نوع ما می تواند به هر نوعی از داده اشاره کند. برای تخصیص حافظه آن، از کمپلکس بیش از یک بیت استفاده میکنیم. برای مثال برنامه زیر کامپایل می شود ولی در زمان اجرا حافظه ای تخصیص نمیشود.

begin
   New(Something);
   Dispose(Something);
end;

برای تخصیص حافظه کامپایلر باید بداند که نوع داده ما برای تخصیص حافظه چیست:

type
   IntPtr = ^Integer;

var
   Something : Pointer;
begin
   Something := New(IntPtr);
   Integer(Something^) := 10;
   Dispose(Something);
end;

تخصیص بلاکی از حافظه
ما می توانیم از اشاره به بلاک هایی از تخصیص حافظه در سیستم استفاده کنیم. این کار را با رویه های GetMemو FreeMemبرای تخصیص و آزاد سازی حافظه استفاده میکنیم.

var
   Something : Pointer
begin
   GetMem(Something, 100);
   FreeMem(Something, 100);
end;

اشاره به حافظه از قبل تخصیص داده شده
هر دو نوع اشاره گرها می توانند به هر جایی از حافظه اشاره بکنند. این بدان معناست که آنها می توانند اشاره به فضای اشغال شده با داده هایی که در حال حاضر موجودند داشته باشند. این نمونه اشاره گر احتیاجی به تخصیص حافظه ندارد.

var
   Something : Pointer;
   MyString : PChar; // type PChar = ^Char;

begin
   GetMem(Something, 100);
   MyString := Something;
   StrCopy(Something, 'Hello World’);
   FreeMem(Something, 100);
end;

 

حافظه Heap
Heapشامل قسمتی از حافظه موجود در یک برنامه است که آنرا حافظه پویا می نامیم. Heapبخشی است که در آن تخصیص و تعریف حافظه به صورت تصادفی (Random) اتفاق می افتد. این به آن معناست که اگر شما سه بلاک از حافظه را به طور متوالی تخصیص دهید، می توانید بعد از هر دستور آنرا از بین ببرید. مدیر Heapجزئیات را برای شما نگهداری می کند. بنابراین شما به سادگی می توانید یک حافظه جدید را با GetMemو یا بوسیله صدا زدن constructorهنگام ساختن یک شی درخواست کنید و دلفی به شما یک بلاک جدید را برخواهد گرداند. Heapیکی از سه فضای موجود در برنامه کاربردی را استفاده کرده و دوتای دیگر به صورت فضای یکپارچه (Global) و پشته قرار می گیرند.

حافظه Stack
Stackشامل قسمتی از یک بخش از حافظه موجود یک برنامه است که دینامیکی است اما برای تخصیص و آزادسازی فرامین مخصوص دارد. تخصیص Stackبه صورت LIFOمی باشد. این بدان معناست که آخرین حافظه شیء شما تخصیص داه خواهد شد و سپس حذف می شود. حافظه پشته در روتین های نوعی استفاده می شود. وقتی شما یک روتین را صدا میزنید، پارامترهایش و روتین نوع آن در پشته ریخته می شود. همچنین پارامترهایی که در یک روتین تعریف میشوند، در پشته ذخیره میشوند و وقتی روتین خاتمه پیدا می کند تمام آنها به طور خودکار از بین می رود.

 

لینک کوتاه پست
مطالب مرتبط با پست جاری
 • نکات مهم
  1- لطفا نظر خود را با زبان فارسی بیان کنید
  2- رایتم نظرات اسپم و تبلیغی شما را تایید نمی کند
  3- لطفا نظرات شما بدون ابهام و واضح باشد
 • نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی
به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید