close
دانلود فیلم
راه اندازی یک اتاق سرور - قسمت سوم

کابل های مختلف در موقعیت های مختلف قابل استفاده هستند و بعضی از کابل ها موثر تر از مدلهای دیگر میباشند به عنوان مثال ، کابلهای فیبر نوری بسیار گران است، اما سرعت آنها چنان بالاست که استفاده از آنها در بخش اصلی شبکه کاملا مقرون به صرفه محسوب میشود .استفاده از کابلهای استاندارد به همان اندازه تلاش و زمان نیاز خواهد داشت در حالیکه آنها بطور مشخصی کندتر از کابلهای فیبرنوری هستند. در یک شبکه که از کابلهای دو زوجی استفاده میکند شما میتوانید سرعت را با استفاده از کابلهای نوری افزایش دهید.از این کابلها میتوانید برای اتصال بین دو ساختمان یا طبقه هم استفاده کنید.تنها مساله مهم تصمیم گیری در مورد این است که چه نوع کابلی واقعا برای شما مناسب است.

راه اندازی یک اتاق سرور- قسمت سوم : اجرای کابل کشی

 کابل های مختلف در موقعیت های مختلف قابل استفاده هستند و بعضی از کابل ها موثر تر از مدلهای دیگر میباشند به عنوان مثال ، کابلهای فیبر نوری بسیار گران است، اما سرعت آنها چنان بالاست که استفاده از آنها در بخش اصلی شبکه کاملا مقرون به صرفه محسوب میشود .استفاده از کابلهای استاندارد به همان اندازه تلاش و زمان نیاز خواهد داشت در حالیکه آنها بطور مشخصی کندتر از کابلهای فیبرنوری هستند. در یک شبکه که از کابلهای دو زوجی استفاده میکند شما میتوانید سرعت را با استفاده از کابلهای نوری افزایش دهید.از این کابلها میتوانید برای اتصال بین دو ساختمان یا طبقه هم استفاده کنید.تنها مساله مهم تصمیم گیری در مورد این است که چه نوع کابلی واقعا برای شما مناسب است.

 ● انواع کابل :
چهار نوع اساسی از کابل ها وجود دارد. برخی از این کابلها برای استفاده های خاصی طراحی شده اند. بقیه تقریبا برای هرکاری مناسب هستند . بعضی از انواع کابل به خدمات نگهداری کمی نیازی دارند در حالیکه بعضی دیگر به توجه و کنترل مداوم نیاز خواهند داشت .

  1-کابل Coaxial : دو نوع متفاوت از این کابل وجود دارد نازک و ضخیم. کابل کواکسیال ضخیم  این روزها کارایی چندانی ندارد و فقط  در مواقع خاصی استفاده میشود . کابل کشی با استفاده از کواکسیال نازک در مقیاس بالایی انجام میشود و معمولا نام  thin Ethernet به آن اطلاق میگردد . در حال حاضر کابل کشی با استفاده از کواکسیال مقبولیت قدیم را ندارد زیرا این کابلها به خدمات نگهداری زیادی احتیاج دارند : به آسانی میشکند ، حجم زیادی اشغال میکند و استفاده از آن نیز سخت است.استفاده از این کابلها یکی از کم هزینه ترین روشهای موجود محسوب میشود

 2-کابلهای زوجی بهم پیچیده شده (معمولی و حفاظ دار) Twisted Pair Cable
این کابلها که بطور خلاصه UDP  و SDP نامیده میشوند به دلیل راحتی نصب و نگهداری پرکاربردترین نوع کابلهای شبکه هستند.این کابلها به راحتی کابلهای کواکسیال شکسته نمیشوند و میتوانند به راحتی در کناره های دیوار و یا از میان دیوار عبور داده شوند و نصب شوند.از آنجا که این نوع از کابلها به راحتی قابل نصب و نگهداری هستند ، استفاده از آنها در زمان و هزینه های شما صرفه جویی زیادی خواهد نمود.

 3- کابلهای فیبر نوری  (Fiber optic cable) :
این کابلها از یک ماده رسانا که از شیشه یا پلاستیک خاصی ساخته شده است تشکیل میگردد و مانند بقیه کابلها ، سیگنالهای الکتریکی را از خود عبور میدهد و از نور لیزر بعنوان ابزار انتقال استفاده مینماید.کابلهای فیبر نوری سریعترین نوع وسیله انتقال میباشد اما بسیار گران هستند و به آسانی هم صدمه می بینند.به همین دلیل نصب این کابلها را فقط افرادی که آموزشهای خاصی دیده اند میتوانند به طور صحیح انجام دهند.

 4- IBM cable:
توسط شرکت IBM برای شبکه های Token Ring که توسط همین شرکت طراحی شده ساخته شده است.این کابل در اصل همان کابل زوجی بهم تابیده است که با شرایط مورد نظر شرکت IBM تولید گردیده .

 کابلهای کواکسیال را با کابل UTP اشتباه نگیرید . این دوکابل متفاوت هستند و مشخصات متفاوتی هم دارند. حمل و نقل کابلهای کواکسیال مشکل است در حالیکه با کابلهای UTP راحتتر میتوان کار کرد.کابلهای UTP به راحتی خم میشود و از نوع متفاوتی از اتصالات برای آنها استفاده میشود. کابلهای UTP شبیه کابلهای تلفن هستند (حتی برای آن منظور هم قابل استفاده هستند)کابلهای کواکسیال علاوه بر شبکه های کامیپوتری  برای تلویزیون و VCR ها و دستگاه های پخش DVD هم مورد استفاده قرار می گیرد

با وجود همه این مطالب،کابلهای UTP به دلیل راحتی استفاده ، کاهش حجم Corss Talk به میزان زیاد و کم هزینه بودن ، درمقیاس بالایی مورد استفاده قرار میگیرند. کابلهای STP بیشتر در شبکه های Token و Arcnet و کابلهای UTP بیشتر در شبکه های اترنت و Arcnet استفاده میشوند.

 ●ساختار :
کابلها ساختارهای مختلفی دارند . کابل هم محور (کواکسیال) به طور معمول تنها یک هادی مرکزی ، یک لایه عایق ، یک لایه از (فویل سپر) آلومینیوم و سیمهای ظریف به هم تابیده ای در اطراف لایه آلومینیومی دارند .نهایتا هم یک پوشش ، کل این ترکیب را احاطه میکند.به این ساختار معمولا simplex گفته میشود. کابلهای Doublex معمولا حاوی دو رسانا یا فیبر هستند.در این روش معمولا یک فیبر در یک جهت و فیبر دوم در جهت برعکس اطلاعات را منتقل مینماید. تعریف دیگری بنام Multifiber نیز وجود دارد که در آن در یک پوشش کلی ، چند رسانا قرار داده شده و عملیات انتقال را انجام میدهند.بعضی از فیبرهای نوری دارای چند صد رشته از این فیبرها هستند.

 ●مشخصات کابلها :
همه کابلها در چند خصوصیت مشترک هستند:

اول : هرکابل باید دارای یک رسانای مسی یا یک تیوب شیشه ای باشد که سیگنالهای الکتریکی یا اشعه های نوری را منتقل نماید.برای جلوگیری از هرگونه اختلال، کابل باید ایزوله گردد.این ایزوله سازی همچنین برای کنترل رطوبت،دما و سایر پارامترهای محیطی   نیز موثر است.

دوم : هرکابل باید دارای یک پوسته خارجی هم باشد که به آن Jacket گفته میشود.این پوسته ، سایر بخشهای کابل را در میگیرد و از آنها در برابر آب ، فشار و سایر تهدیدهای فیزیکی محافظت میکند.

 اگر کابل را در داخل کانالهای محافظ قرار نمیدهید در اینصورت بهتر است که از کابلهای مقام در برابر آتش استفاده کنید.اینکار امنیت در اتاق سرور و هرجای دیگری که امکان آتش سوزی وجود دارد را افزایش میدهد.در اتاقهای سرور بهتر است که هم از کابلهای ضد حریق و هم از کانالهای محافظتی سخت استفاده کنید.

 ● نکاتی که در زمان نصب کابل باید در نظر داشته باشید:
در زمان نصب کابلها باید به یکسری مسائل توجه داشته باشید: دومورد از این مسائل attenuation    و crosstalk  هستند.

attenuation    به معنی کاهش قدرت سیگنال کابل به دلیل افزایش طول کابل میباشد .این پارامتر برحسب دسی بل در هر  100 feet از کابل اندازه گیری میشود. ابزارهای تکرار کننده میتوانند این اثر را کاهش دهند ولی شماباید مطئن شوید که تکرار کننده ها را در فاصله های مناسبی نصب نموده اید. ایستگاههای کاری نیز عمل تکرار کننده ها را انجام میدهند

 Crosstalk به عملی گفته میشود که یک سیگنال با یک سیگنال دیگر تداخل میکند. در ساده ترین حالت این مساله ، سیگنالهای یک کابل شبکه با سیگنالهای کابل مجاور تداخل خواهندنمود.برای جلوگیری از این مشکل شما میتوانید کابلهای شبکه را در فاصله مناسبی از سایر کابلها، تلفن، موتورهای الکتریکی،لامپهای فلورسنت و سیم های برق نصب کنید.در مکانهایی که خطر بیشتری از این نظر دارند ، بهترین راه حل نصب کابلهای شبکه در داخل کانالهای حفاظتی سخت میباشد.

نهایتا توجه داشته باشید که کابلهای کواکسیال از اتصالات فلزی استفاده میکنند که در صورت تماس با سایر اشیاء حاوی الکتریسته میتواند اشکال ایجادنماید. همچنین این اتصالات به راحتی بار الکتریکی را از موتورهای الکتریکی به دست می آورند. از کابلهای کواکسیال نباید در شبکه های بزرگ استفاده نمود. کابلهای UTP برای این منظور خیلی مناسبتر هستند.

لینک کوتاه پست
مطالب مرتبط با پست جاری
 • نکات مهم
  1- لطفا نظر خود را با زبان فارسی بیان کنید
  2- رایتم نظرات اسپم و تبلیغی شما را تایید نمی کند
  3- لطفا نظرات شما بدون ابهام و واضح باشد
 • نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی
به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید