close
دانلود فیلم
راه اندازی اتاق سرور - قسمت اول

هرسازمان و موسسه ای یک روز ناگزیر است که مکانی بنام اتاق سرور برای خود ایجاد کند. اگرچه شرکتها و پیمانکاران زیادی هستند که تمام مراحل اجراء یک اتاق سرور را انجام داده و همه چیز را حاضر و آماده تحویل میدهند ولی داشتن کمی اطلاعات در خصوص راه اندازی اتاق سرور برای هر فرد دست اندرکاری لازم است . متن ذیل و چند متن دیگر در این سایت ، براساس جستجو در اینترنت بدست آمده  و سپس ترجمه گردیده است. این چند متن به دلیل سادگی و توضیحات خوب انتخاب گردیده . این ترجمه بصورت ازاد انجام شده و برخی بخشها که در متن اصلی انگلیسی وجود دارد حذف گردیده است . 

راه اندازی یک اتاق سرور- بخش اول : مقدمات
تعداد کمی از مدیران سیستم های رایانه متوجه اهمیت برنامه ریزی قبلی برای راه اندازی یک اتاق سرور هستند .من و شما هم همینطور هستیم غافل از اینکه داشتن برنامه ریزی برای آینده  حجم زیادی از وقت ، پول و مشکلات آینده شما را کاهش خواهد داد ...

●درمورد فضای مورد نیازتان فکر کنید :
ظاهرا ساده به نظر میرسد ، اما براساس  تجربه شخصی ، یاد گرفته ام به مدیران یادآوری کنم طرح هایشان باید احتیاجاتشان را پوشش دهد! در حال حاضر چه چیزی نیاز دارید و در آینده چه چیزی نیاز خواهید داشت ؟
ممکن است در حال حاضر ، همه تجهیزات شما در گنجه 12*14   جای بگیرد ، اما در پنج سال آینده چقدر فضا نیاز خواهید داشت ؟ اگرچه اطلاع از اینکه چقدر فضا در آینده نیاز خواهید داشت امکانپذیر و تاثیر گذار در بودجه میباشد ، اما برنامه ریزی قبلی برای این مساله  امکانات بیشتری را در این خصوص در اختیار شما قرار میدهد. هنگامی تحقیقات شما در مورد میزان فضای مورد نیاز به نتیجه رسید ، زمان آن فرا میرسد که مافوق های خود را متقاعد کنید که برآوردهای شما صحیح و عملی است :

اول: شماباید به مافوق های خود نشان دهید که در حال حاضر چندنفر پرسنل و چه مقدر تجهیزات باید درآن فضا جای داده شود.

دوم :باید به آنها بگویید که طبق برآوردهای شما،شرایط در 5 یا 10 سال آینده چگونه خواهد بود. اعلام کنید که توسعه در آینده چه میزان هزینه خواهد داشت ،ده سال دیگر هزینه تاسیسات و تجهیزات قطعا افزایش خواهد داشت . به آنها یادآوری کنید که اگر مجبور شوید تجهیزاتی را به هر مکان دیگری منتقل کنید مجبور خواهید شد کابل کشی نیز انجام دهید. نکته کلیدی که باید روشن کنید این است که با انجام این عملیات در حال حاضر شما در بودجه موسسه صرفه جویی خواهید نمود .اگر بتوانید این اطلاعات را به همراه نمودار و یا سایر اطلاعات دیگر نمایش دهید قطعا موفق خواهید شد.

● مکان مناسبی پیدا کنید :
یکی از مهم ترین مراحل طراحی یک اتاق سرور پیدا کردن محل مناسب است .اجازه دهید این نکته را با یک مثال منفی نشان روشن کنم :
من برای یک شرکت است که در یک ساختمان سه طبقه واقع شده بود کار میکردم. بر روی پشت بام این ساختمان یک اتاق کوچکتر قرارداشت که دارای تهویه مطبوع بود و ایمن سازی نیز شده بود. مدیر خدمات کامپیوتر بطور ناگهانی تصمیم گرفت که تا محل کارش را به همان اتاق بالای پشت بام منتقل کند تا بدون مزاحمت به کارهایش برسد.        
ظاهرا ایده خوبی بود  اما همانطور که او هم به سرعت متوجه شد ، ایده جالبی نبود! هربار که فردی تماس میگرفت او مجبور بود برای دسترسی به مههترین منابع مورد نیازش وقت زیادی را برای رفت آمد هدر بدهد :کلاینتهای شبکه اش!  هزینه های کابل کشی بسیار بالا است. 

شما با انتخاب یک محل مرکزی در ساختمان میتوانید از بسیاری از مشکلات جلوگیری کنید.بهترین مکان در طبقه اول و در کنار دفتر مدیریت است ، به این دلیل که قاعدتا شما با مدیران بیش از هر فرد دیگری در تماس و ارتباط هستید.بخاطر داشته باشید که هرقدر سریعتر به نیازهای مشتریانتان پاسخ بدهید ، شناخته شده تر خواهید شد!
با استفاده از یک مکان مرکزی ، وقت کمتری را در رفت و آمد برای ارائه سرویس تلف خواهید نمود . همچنین اگر در یک مکان مرکزی قرار بگیرید ، صرفه جویی زیادی در هزینه های کابل کشی انجام خواهید داد .شما کابل های کوتاهتری استفاده خواهید نمود ، نیاز به نگهداری کمتری خواهید داشت ، به سخت افزارهای کمتری ( ازقبیل روتر) نیاز خواهید داشت و نگران نقشه کشی های کمتری خواهید بود.

● اجازه دهید ظاهر را فراموش نکنیم ، یا. امروزه ، هنوز بخش کامپیوتر یکی از مهم ترین بخش های هر کسب و کار است. شما علاقه خواهید داشت که نشان بدهید مرکز همه چیز هستید . اگر از دیگران جدا شده باشید ، دیگران ممکن است ندانند که چگونه با شما تماس بگیرند و ممکن است تلاش کنند که مشکلاتشان را شخصا رفع کنند.در بدترین شایط ممکن است آنها تصمیم بگیرند که از مشکلات صرفنظر کنند و به هر طریق ممکن کارشان را انجام بدهند.این معمولا باعث مشکلات بزرگتری میشود.

●در اتاق سرور محدودیت ایجاد کنید :
برخی از مدیران سیستم ترجیح میدهند که اتاق سرور را ایزوله کنند تا کسی به کامپیوترها دسترسی نداشته باشد.   به دلایلی کارمندان علاقه دارند که در اتاق سرور جمع شوند ، بعضی مواقع کارمندان احساس راحتی بیشتری میکند اگر بتوانند مشکلات را شخصا با شما درمیان بگذارند ، بعضی مواقع آنها فقط برای یک گپ کوتاه به آنجا می آیند. بهترین راه برای این مساله محدودنمودن دسترسی به اتاق سرور برای کارمندان ، بجز کارمندان بخش IT میباشد. میتوانید دسترسی به اتاق کامپیوترها را بوسیله سیستمهای دسترسی با کارت و یا دستگاههای رمزی محدود کنید.در عین حال میتوانید تماس خود با سایرین را بوسیله راه اندازی یک سیستم ایمیل حفظ کنید.به این ترتیب سایرین میتوانند مشکلات خودرا به شما از طریق ایمیل اعلام کنند.

●کنترل محیط اتاق سرور :
اتاق که در آن  تجهیزات کامپیوتری خودرا نگهداری میکنید باید الکتریسته ساکن، اختلالات مغناطیسی و  نویزهای برقی حاصل از ترانسفورماتور و چراغ های فلورسنت باشد. شما باید یک پد استاتیک در نزدیکی در ورودی اتاق قرار دهید. کارمندان  باید یادبگیرند که چگونه از این پد استفاده  کنند. . به دلایل روشن ، اتاق را باید تهویه مطبوع داشته باشد ، و آن را باید تمیز و عاری از گرد و غبار نگهداری نمود.  درجه حرارت را کمتر از 72 درجه فارنهایت ثابت کنید و اگر تجهیزات زیادی نصب کرده اید ، شایدلازم باشد که درجه حرارت را پایینتر هم بیاورید.
تجهیزات کامپیوتری آنطور که عموما تصور میشود به خاک و غبار حساس نیستند ولی احتیاط از پشیمانی بهتر است .معمولا استفاده از فیلتر در سیستم های تهویه ، خاک و غبار را از فضا خارج خواهد نمود.
در اکثر ایالت ها ، شما باید به الزامات خاص که آتش نشانی  مشخص نموده است عمل کنید .ممکن در صورت بروز آتش سوزی مجبور باشید اتاق سرور را کاملا ایزوله کنید. در اینگونه موارد معمولا درب ورودی باید بطور خودکار قفل شود.سپس یک گاز آتش خاموش کن بطور خودکار در داخل اتاق سرور پخش خواهد گردید و آتش را خاموش خواهد نمود. شرایط اضطراری را تمرین کنید اگرچه این روش آتش را خاموش خواهد نمود ولی ممکن است باعث زخمی شدن یا کشته شدن پرسنل داخل اتاق شود. بنابراین بسیار مهم است که افراد متفرقه خارج از اتاق سرور باشند و همه کارکنان هم آموزشهای ایمنی لازم را گذرانده باشند.خوشبختانه اینگونه اتاقها معمولا به سویچهایی مجهز هستند که اگر فردی در داخل اتاق گرفتار شده بود میتواند قفلها را باز کند.

به نقل از yazdinezhad.com

لینک کوتاه پست
مطالب مرتبط با پست جاری
 • نکات مهم
  1- لطفا نظر خود را با زبان فارسی بیان کنید
  2- رایتم نظرات اسپم و تبلیغی شما را تایید نمی کند
  3- لطفا نظرات شما بدون ابهام و واضح باشد
 • نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی
به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید